×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: بررسي نقشهاي اسطورهاي در پرده نماهاي خراسان جنوبي
پدیدآورندگان : فهيمه سيادت نژاد (پديدآور)
شيرين صمصامي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

وضعیت نشر : دومين كنفرانس بين المللي پژوهش در علوم و تكنولوژي
خلاصه : بدون شك هر كيش و آييني و هر رسم نمادين امروزين، ريشه درگذشته هاي بس دور دارد و اسطورهاي ورمزي را در خود پاس ميدارد. در كالبد همين آيينهاست كه باورها و انديشهها نمادينه و جاودانه مي-گردند. نقوش به كاررفته در پرده نماهاي )جالباسي( خراسان جنوبي، سرشار از مفاهيم نماديني است كه در بستر زمان از فرهنگ، اعتقادات و انديشههاي مردم اين سرزمين تأثير پذيرفته است. اگرچه در نگاه نخستچنين تصور ميشود كه برخي از نقشها معني خاصي ندارند و فقط با هدف نشان دادن زيبايي اثر دوخته شده اند، اما در حقيقت، اغلب اين نقشها جايگاه نمادين دارند و دوزنده در ترسيم آن ها به معنايي خاصتوجه داشته است. هدف اين جستار، معناكاوي نمادها و ريشهيابي اسطوره ها در پرده نماهاي خراسان جنوبي و ارتباط آن با فرهنگ استان بوده است و در تلاش است به فصل مشتركي بين اسطوره و نقوش پرده نما با توجه به باورها و اعتقادات مردم دست يابد.
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CRSTCONF02-CRSTCONF02_384.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/6/21
تاریخ تغییر رکورد : 1395/7/14
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.