×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: خليج فارس در گذر تاريخ
پدیدآورندگان : نوراله جمشيدي نصرآبادعليا (پديدآور)
طاهره بابايي (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : همايش بين المللي خليج فارس
خلاصه : بررسي حاكميت تاريخي خليج فارس و سير جداسازي برخي جزاير و بنادر خليج فارس از ايران و عوامل مؤثر دراين مهم، در پاسخ به طرح ادعاسازي برخي شيوخ جزيره نشين و گفته هاي ياوه و مغرضانه در خصوص نام خليج فارس از جمله اهداف اين تحقيق مي باشد، كه تمامي منابع رس مي، مكتوب و موجود، اعم از داخلي و خارجي مؤيد اين است كه حاكميت ايران بر خليج فارس سابقه اي 2600 ساله داشته، و همه جزاير و كرانه هاي خليج فارس از 550 پيش از م يلاد تا سال 651 ميلادي در اختيار و تحت حاكميت ايران بوده است . همزمان با ظهور سلسله صفويه در ايران، پاي اروپائيان (استعمار) به اين منطقه باز شد و بخش هايي از خليج فارس به تدريج در تصرف موقت آنها، قرار گرفت. كه به تناوب در دوران شاه عباس كبير، نادرشاه و كريم خان زند حاكميت ايران بر تمام نقاط خليج فارس احياء گرديد. پس از فوت كريم خان زند بخش هايي از خليج ف ارس (چون بصر ه و عمان و ...) به دلايلي مورد غفلت جانشينان وي قرار گرفت و از ايران جدا شد . سپس انگلستان براي دست يابي به اهداف اقتصادي و سياسي خود و به بهانه هايي مشروع (از جمله مبارزه با دزدان دريايي و مبارزه با قاچاق برده )، نيروي دريايي جواسم را امحاء و سپس قرارداد تحت الحمايگي با شيوخ منعقد كرد ، بحرين را از ايران جدا نمود و با طرح ادعاسازي بر برخي جزاير ايراني، به تحريك شيوخ شارجه و رأس الخيمه بر عليه ايران پرداخت. فقدان حكومت هاي مقتدر، متمركز و متوالي در ايران به همراه جنگ هاي خارجي و برخي تضادها، قدرت ط لبي ها و ناامني هاي داخلي، به موازات حضور تجاوزگرانه، سلطه جويانه ، استعماري و استثمارگ رانه اروپائيان به ويژه پرتغالي ها ، هلندي ها و... در رأس آنها انگلستان ، در خليج فارس، از جمله عوامل مؤثر بر جداسازي برخي جزاير و بنادر ايراني در خليج فارس از ايران مي باش ند و در جرگه مهم ترين يافته هاي اين مقاله به شمار مي آيند كه يه ميزان منابع موجود از موفقيت مطلوب برخوردار است
شناسه : oai:civilica.com/Paper-ICPERSIANGOLF01-ICPERSIANGOLF01_179.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1390/6/22
تاریخ تغییر رکورد : 1394/9/6
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.