×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان اصلی: خيابان هاي پياده محور، گامي به سوي توسعه شهري پايدار
پدیدآورندگان : سيده مهسا عبداله زاده (پديدآور)
نوع : متن
جنس : مقاله
الكترونيكي
زبان : فارسي
صاحب محتوا :

انتشارات بوم سازه (پایگاه سیویلیکا)

توصیفگر :
وضعیت نشر : نخستين همايش توسعه شهري پايدار
خلاصه : از زمان شكل گيري و پيدايش شهرها، به عنوان اجتماعات يكجانشين، فضاهايي وجود داشتند كه تعامل بين گروه هاي مختلف شهروندان در آن ها صورت مي گرفته است. معابر شهري علاوه بر محلي براي عبور و مرور، جزو فضاهاي شهري نيز به شمار مي رفته است. با ورود اتومبيل به عرصه فضاهاي شهري و تسلط آن بر شهر، به مرور پياده مداري به دست فراموشي سپرده شد، به طوري كه امروزه تنها برخي ازخيابان ها را مي توان به عنوان خيابان زيست پذير دانست. امروزه با وجود حكم فرمايي اتومبيل بر زندگي انسان و نمايان شدن پيامدهاي سوء زيست محيطي، اقتصادي و اجتماعي اين پديده بر زندگي بشر، تشويق استفاده كمتر از وسايل نقليه شخصي، تقويت تعاملات اجتماعي شهروندان و كاهش اثرات نامطلوب استفاده از سوخت هاي فسيلي بر منابع طبيعي بشر، امري ضروري است كه با افزايش قابليت پياده مداري در شهرها، مي توان در جهت رسيدن به اين مهم گام برداشت. توجه به انسان به عنوان مهمترين عامل شكل گيري و حيات شهرها و پرداختن به برخي از مهم ترين نيازهاي انسان از جمله : حركت ، سلامت و تقويت زندگي اجتماعي انسان در شهرها از اهداف مقاله حاضر است.از اينرو به اهميت افزايش قابليت پياده مداري در شهرهاي امروز اشاره مي شود و در اين راستا به نقش خيابان ها به عنوان عنصر بارز فضاي شهري، و اهميت نقش خيابان هاي پياده محور در ارتقاي كيفيت زندگي شهروندان پرداخته مي شود. همچنين در اين رهگذر به طرح ديدگاه هاي مختلف در ارتباط با چگونگي استفاده از خيابان در جهان پرداخته مي شود. در پايان راهكارهايي جهت بهبود وضعيت مسيرهاي پياده شهري ارايه مي گردد تا امكان حضور هرچه بيشتر مردم در فضاي شهري را فراهم آورد و با ايجاد فضاهاي مناسب براي تعاملات اجتماعي، در ايجاد شهرهايي انساني تر و پايدار موثر واقع شود
شناسه : oai:civilica.com/Paper-CSUD01-CSUD01_076.html
تاریخ ایجاد رکورد : 1389/4/18
تاریخ تغییر رکورد : 1394/8/19
قیمت شيء دیجیتال : دارای قیمت


* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده است. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

دیدگاه شما

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.