×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1396/11/17
فهرست ۶۴۵ دانشگاه خارجی مورد تایید وزارت بهداشت امروز منتشر می‌شود

معاون آموزشی وزارت بهداشت از اعلام فهرست دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی ۱۹-۲۰۱۸ بر روی سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت خبرداد و گفت: ۶۴۵ دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در ساختمان وزارت بهداشت برگزار شد،‌ ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: افرادی که از سپتامبر ۲۰۱۸ میخواهند در دانشگاه‌های خارجی شروع به تحصیل کنند بجز  دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت وارد سایر دانشگاه‌ها نشوند.

اعلام نتیجه اعتباربخشی بیمارستان ها و موسسات آموزشی تا پایان بهمن

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه اعتباربخشی تمام موسسات و بیمارستان‌های آموزشی در وزارت بهداشت انجام شده است، گفت: نتیجه این اعتباربخشی تا پایان بهمن ماه اعلام می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: تعداد دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و تعداد تخت‌های بیمارستای‌، اعضای هیات علمی و دانشجویان از ابتدای انقلاب تاکنون ۷ تا ۱۰ برابر شده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جایگاه ایران در تولید علم در ابتدای انقلاب رتبه ۱۰۱ بوده است گفت: در دنیا هم اکنون این رتبه به ۱۷ رسیده است و این وضعیت کلی شرایط آموزش پزشکی در کشور است و مسیر تحول و نوآوری در حوزه آموزش پزشکی تعقیب می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر دانشکده ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی بسته‌های تحول را به صورت جدی دنبال می‌کند،‌ گفت: اعتباربخشی تمام موسسات آموزشی و بیمارستان‌های آموزشی انجام شده است و تا پایان بهمن ماه اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: حدود ۲۰۰ بیمارستان آموزشی در وزارت بهداشت وجود دارد که همه این بیمارستان‌ها اعتباربخشی شده و همچنین دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز اعتباربخشی شده‌اند و تا پایان بهمن ماه نتیجه این اعتباربخشی اعلام می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات وزارت بهداشت در خصوص بسته‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی اظهار کرد: بخشنامه‌ای را متناسب با مناطق آمایشی آماده و به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرده‌ایم که این بخشنامه در خصوص توسعه ماموریت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

لاریجانی ادامه داد: ۵۰ ماموریت در سال گذشته به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شده است و همه ماموریت‌های تثبیت شده و تا پایان سال ارزیابی‌ها انجام خواهد گرفت تا ماموریت‌های جدیدی به دانشگاه‌های علوم پزشکی داده شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، اظهار کرد: به طور مثال ماموریت گسترش علوم توانبخشی به دانشگاه علوم بهزیستی داده شده است، مرجعیت آموزشی به عنوان ماموریت دانشگاه شهید بهشتی و اعتباربخشی به عنوان ماموریت دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شده است.

وی افزود: در سال جاری سامان‌بخشی آموزش مهارتی در حوزه وزارت بهداشت تقویت شده است و همچنین این آموزش‌ها برای مردم نیز در حوزه های مرتبط به طور مثال منشی‌گری مطب پزشک مورد توجه قرار گرفته است و همچنین موسسه‌ای نیز در این زمینه راه اندازی شده که می تواند حلقه‌ای از حلقه‌های کارآفرینی در کشور باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری الکترونیکی تعدادی از آزمون‌های وزارت بهداشت، اظهار کرد: برخی دبیرخانه‌ها،‌ آزمون‌های خود را به صورت الکترونیک برگزار کرده‌اند و با این مساله صرفه‌جویی بسیار خوبی در هزینه‌ها صورت گرفته است.

لاریجانی با اشاره به اینکه محاسبات نیروی انسانی در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای پنج سال آینده انجام شده است، اظهار کرد: در ۵ سال آینده تمام مناطق آمایشی ۷۰ درصد نیروی تخصصی را در منطقه خود تربیت می‌کنند و ماموریت ها در این زمینه به دانشگاه‌ها داده شده است تا موجب همگونی در رشد علوم پزشکی در کشور شود.

وی در ادامه افزود: حدود ۴۰ درصد تحصیلات تکمیلی در تهران انجام می‌شود و با محاسبات نیروی انسانی که در وزارت بهداشت انجام شده است، مقدار زیادی از این مساله به سمت مناطق دیگر خواهد رفت.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص آموزش مجازی در حوزه پزشکی اظهار کرد: دانشگاه مجازی علوم پزشکی از بهمن ماه" LMS کشوری نوید" را راه اندازی کرده است که تمام دانشگاه‌ها می‌توانند به زبان‌های مختلف برنامه‌های خود را روی آن قرار دهند و به این ترتیب همه دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند از مطالب یکدیگر استفاده کنند.

لاریجانی ادامه داد:برنامه ارائه آموزش‌های بین‌المللی از بهمن ماه به صورت پایلوت در دانشگاه علوم پزشکی مجازی راه اندازی شده و در این برنامه محتواهای گروه پزشکی که مجموعه عظیمی از آموزش در این حوزه است، قرار می‌گیرد.

نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱ به ۱۰ است

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی به طرق مختلف برای ارتقاء نسبت استاد به دانشجو تلاش می‌کنیم، گفت: باید نیازهای ۵ ساله دانشگاه‌ها را در نظر بگیریم و برای آن برنامه‌ریزی کنیم و در سال جاری ۱۴۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب شده‌اند و امیدواریم در سال آینده حدود ۲۰۰۰ نفر به این تعداد اضافه کنیم.

اقدامات وزارت بهداشت برای ایجاد زمینه همکاری برای متخصصین خارج از کشور

لاریجانی در ادامه با بیان اینکه متخصصین خارج از کشور طبق برآوردهای وزارت بهداشت حدود ۱۰ هزار نفر هستند، افزود: البته این آمار خیلی دقیق نیست، اما علاقه مندیم این متخصصان به کشور سفر کنند و در مراکز درمانی داخل کشور مشغول به کار شوند و در این راستا قرار است اجازه کار محدود به افرادی که علاقه‌مند به کار در داخل کشور هستند بدهیم تا حداقل در یک دوره ۶ ماهه بتوانند فعالیت‌های پژوهشی،‌ آموزشی و درمانی را در داخل کشور انجام دهند و در این فرصت مدارک خود را ارزشیابی کنند و در داخل کشور مشغول به فعالیت شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در ادامه  اظهار کرد: در حال حاضر دانشگاه‌های خارجی را متناسب با ارزیابی‌های بین‌المللی مورد ارزیابی قرار داده‌ایم و براساس رتبه‌بندی‌های شانگهای، QS و تایمز دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی کرده‌ایم و با جمع‌بندی ۶۴۵ دانشگاه مورد تایید قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰۰ نفر در سال جاری برای تحصیل به خارج از کشور مسافرت کرده‌اند اما متاسفانه بسیاری از دانشگاه‌هایی که افراد برای تحصیل به آن‌ها مراجعه می‌کنند از نظر کیفیت آموزشی در سطح پایینی قرار دارند که بیشترین کشورها شامل فیلیپین، هند و آذربایجان می‌شوند که ما نمی‌توانیم آموزش دیدگان در این کشورها را در هیچ یک از گروه‌های آموزشی خود قرار دهیم.

لاریجانی ادامه داد: متاسفانه ۴۵ درصد از افرادی که به دانشگاه‌های کشورهایی که از لحاظ آموزش علوم پزشکی در وضعیت مناسبی نیستند برای تحصیل سفر می‌کنند در آزمون‌های ارزشیابی داخل کشور مردود می‌شوند.

وی ادامه داد: در حوزه علوم پزشکی، همکاری‌های ما با دانشگاه آزاد وسیع بوده و این دانشگاه‌ سعی می‌کند استانداردهای مورد نظر وزارت بهداشت را رعایت کند.  البته برخی از واحدهای دانشگاه آزاد به دلیل اینکه شرایط مناسب را نداشتند تذکرات لازم را داده‌ایم و امیدواریم استانداردها در حوزه علوم پزشکی در این دانشگاه ارتقاء یابد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص موضوع ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی در وزارت علوم، گفت: این بحث در کشور از مد افتاده است و با توجه به وضعیتی که در کشور وجود داشته، جهت‌گیری خاصی در این حوزه انجام شده و مدل موجود در کشور در حوزه آموزش علوم پزشکی دنبال می‌شود که برگرداندن این مدل هزینه‌های بسیار زیادی را برای کشور خواهد داشت که البته وضعیت موجود نیز،‌ وضعیت قابل قبولی است چرا که با وجود حضور ۱۰ درصد اعضای هیات علمی کشور در وزارت بهداشت و ۱۵ درصد دانشجویان دولتی در این حوزه ۳۰ درصد تولیدات علمی در ایران به آموزش علوم پزشکی اختصاص یافته است و برداشت ما این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی با کمک اساتید از وضعیت بسیار مناسبی در تولید علم و عرصه‌های تحصیل و آموزش برخوردارند.

۱۴ دانشگاه علوم پزشکی ایران جزء ۱ درصد دانشگاه‌های جهان هستند

لاریجانی افزود: در حال حاضر ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی جزء ۱ درصد دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و رتبه دانشگاه علوم پزشکی تهران پایین تر از رتبه ۵۰۰ است.

وی در پایان در خصوص مصوبه کمیته تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم افزایش سقف حقوق اعضای هیات علمی که بیش از ۵ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، تصریح کرد: این مصوبه هنوز قطعی نشده است و در گذشته قرار بر این بوده که متناسب با نرخ تورم حقوق اعضای هیات علمی نیز افزایش پیدا کند و در خصوص مصوبه‌ای که مطرح شده نیز وزارت بهداشت و وزارت علوم نظرات کارشناسی خود را به مجلس ارائه کرده‌اند و تصمیم‌گیری در این رابطه در مجلس انجام خواهد شد.

منبع:خبرگزاری ایسنا

نوشته شده توسط : shima asgari

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.