×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1396/1/29
بهره برداری از شبکه علمی کشور از اردیبهشت ماه

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی گفت: شبکه علمی کشور از اردیبهشت ماه در قالب پنج فاز آماده بهره برداری در کشور است.

به نقل از وزارت علوم، فتح اله مضطررزاده در اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها گزارشی در خصوص  راه اندازی شبکه علمی کشورارائه کرد.

وی با اشاره به تصویب قانون شبکه علمی کشور در برنامه پنجم توسعه گفت: این شبکه در سال ۷۷ برای اولین بار با حدود ۲۵۰ نقطه مشترک دانشگاهی عمدتا در شهر تهران به وجود آمد و با توجه به نیاز روزافزون دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی به شبکه علمی مستقل، با دستور وزیر علوم از سال ۹۴ سازمان پژوهش های علمی وصنعتی کشور متولی ایجاد این شبکه با قابلیت اتصال به سایر شبکه های معتبر علمی شد.

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی خاطرنشان کرد: این شبکه مستقل و مبتنی بر فیبر تاریک با هدف اتصال تمامی دانشگاهها و با امکان اتصال به سایر شبکه های معتبر علمی از جمله شبکه علمی اروپا است که قرار است اولین اتصال به شبکه علمی اروپا در شش ماهه اول امسال صورت گیرد.

مضطرزاده افزود: اقدامات انجام گرفته شامل تمدید پروانه و اصلاحات آن، انعقاد توافق نامه یا قرارداد با شرکت مخابرات و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تامین محتوای سرویس، تامین پهنای باند اینترنت، موضوع زیر ساختهای درون استانی با کمک شرکت مخابرات و موضوع انتقال بین استانی است.

وی گفت: برای راه انداری شبکه علمی کشور با یک سرمایه گذار خارجی و در داخل نیز با بخش خصوصی قرار دادهایی منعقد شده که این شرکتها و سازمانها برای گسترش و ایجاد زیر ساخت های شبکه علمی کشور با ما همکاری می کنند.

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور عنوان کرد: توافق نامه ای دو جانبه برای فراهم سازی بستر قانونی مشارکت بخش خصوصی منعقد شده تا این بخش بتواند به راحتی سرویس ها و خدمات لازم را برای شبکه علمی کشور ارائه کند که در این مسیر نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت مخابرات و بخش خصوصی با ما همکاری دارند.

مضطرزاده اظهار داشت: فاز اول شامل شهر تهران و در اردیبهشت ۹۶ و فاز دوم شامل شهرهای اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز، کرج، اهواز و قم در آبان ۹۶ و فاز سوم شامل سایر مراکز استان در آبان ۹۷ و فاز ۴ شامل سایر شهرهای ایران در آبان ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید.

وی تاکید کرد: فاز ۵ نیز شامل اتصال شبکه علمی ایران به شبکه بین المللی است که قرارداد آن در خردادماه ۹۶ توسط وزیرعلوم در یکی از کشورهای اروپایی بسته می شود.

منبع:خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط : مریم طالبی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.