×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1396/1/23
داوری کتاب‌ در دانشگاه تهران الکترونیکی شد

منصور نظام‌آبادی، مسئول سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران از حذف تدریجی فرآیند دریافت و داوری کتاب‌ها به‌صورت فیزیکی خبر داد.

منصور نظام‌آبادی، مسئول سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران با اشاره به طراحی این سامانه اظهار کرد: سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه طراحی و بارگذاری شده است. مترجمان برای پیشنهاد چاپ کتاب و ارسال مدارک لازم، باید در بخش حساب کاربری پایگاه اینترنتی مؤسسه انتشارات ثبت‌نام کنند و در بخش ارسال اثر، اطلاعات لازم را درج و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنند. پیگیری اثر ارسال شده نیز از طریق این سامانه صورت خواهد گرفت.
 
وی ادامه داد: پیش از طراحی این سامانه، اهل قلم باید آثار خود را برای داوری به‌صورت فیزیکی ارسال می‌کردند؛ اما در حال حاضر فایل آثار در سامانه بارگذاری می‌شود و در اختیار مسئول انتشارات قرار می‌‌گیرد. مسئول انتشارات نیز در مرحله بعد متن را به مسئول مربوطه ارسال می‌کند و ویراستاران نیز متن کتاب را از طریق سامانه دریافت می‌کنند.   
 
نظام‌آبادی افزود: فرآیند داوری در این سامانه صورت می‌گیرد و صاحبان آثار با کد اختصاصی خود می‌توانند جریان داوری را دنبال کنند؛ اما نویسندگان از هویت داوران بی‌اطلاع‌ هستند.
 
مسئول سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران گفت: با طراحی این سامانه جریان آمارگیری به سهولت صورت می‌گیرد و صاحبان آثار سریع‌تر از جریان داوری آگاه می‌شوند. سامانه موجب شده تا هزینه پست و کپی حذف شود اما تا زمان آشنایی کامل مولفان و مترجمان با این سامانه، روال قبلی به‌صورت موازی ادامه دارد.  

نظام‌آبادی اظهار کرد: دانشگاه تهران نخستین ناشری است که به طراحی سامانه الکترونیکی پذیرش و داوری کتاب اقدام کرده است؛ البته از دو سال گذشته مقالات و نشریات دانشگاه به‌صورت الکترونیکی دریافت و بررسی می‌شود.  
 
منبع:خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)
 
نوشته شده توسط : مریم طالبی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.