×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1395/10/22
43 دانشگاه‌ و مؤسسه تحقیقاتی برتر ایرانی در بین مؤثرترین‌های دنیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در حال حاضر و در آخرین بررسی انجام شده توسط ISC تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور در رتبه‌بندی اعلام شده از سوی پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ESI) به 43 مورد افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر اظهار کرد: پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ESI) به عنوان یکی از پایگاه‌های آی.اس.آی هر دو ماه یکبار به ارائه دانشگاه‌های برتر دنیا بر اساس کیفیت تحقیقاتشان می‌پردازد. در این رتبه‌بندی، دانشگاه‌هایی که بر اساس تعداد استنادها در یکی از رشته‌های 22 گانه در جمع دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی یک درصد برتر دنیا قرار گرفته باشند، معرفی می‌شوند.

دهقانی گفت: این نظام، اطلاعات چهار شاخص اصلی شامل تعداد مدارک نمایه شده در برترین مجلات بین‌المللی، تعداد کل استنادهای دریافت شده توسط هر دانشگاه یا مؤسسه تحقیقاتی، نسبت تعداد استنادها به ازای مدارک و تعداد مقالات داغ و پراستناد را برای هر یک از دانشگاه‌ها یا مؤسسات تحقیقاتی که در زمره یک درصد برتر دنیا قرار گرفته باشند، ارائه می‌دهد.

وی افزود: در خرداد ماه ۱۳۹۴ مؤثرترین دانشگاه‌های جهان مورد بررسی و ۳۰ دانشگاه از ایران در جمع مؤثرترین دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی جهان قرار گرفته بودند. در آبان ماه ۱۳۹۴ تعداد دانشگاه‌های کشور به ۳۳ مورد و درخرداد ماه 95 تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور در جمع مؤثرترین‌ها به ۳۵ مورد افزایش یافته بود. در حال حاضر و در آخرین بررسی انجام شده توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  تعداد دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور 43 مورد افزایش یافته است.

سرپرست ISC گفت: به طور متوسط رتبه بین‌المللی دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی کشور بر اساس کمیت تولید علم یا تعداد مدارک 535، بر اساس تعداد کل استنادهای دریافتی رتبه 8300، بر اساس تولید علم برتر (مقالات داغ و پراستناد) رتبه 958 و براساس نسبت تعداد استناد به مقاله رتبه 1267 را داریم.

وی تصریح کرد: می‌توان از این اعداد نتیجه گیری کرد که در بحث کمیت، بهتر از کیفیت فعالیت کرده‌ایم. اگر به سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بنگریم، می‌بینیم که مرجعیت علم و فناوری در سطح بین‌المللی اولین بند مورد تاکید در این سند کلان علم و فناوری است. بنابراین دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی علاوه بر کمیت تولید علم باید به کیفیت و اثرگذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولیدشده و همچنین تعاملات علمی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

دهقانی اظهار کرد: از لحاظ کمیت تولید علم، در حوزه ایمنی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه 186 دنیا قرار دارد و همچنین از نظر تعداد استنادها با رتبه 484 در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است. رتبه کمیت تولید علم دانشگاه علوم پزشکی تهران در حوزه پزشکی بالینی 175 است. در همین حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی و شیراز به ترتیب رتبه‌های 440 و 576 دنیا را کسب کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: در حوزه داروشناسی و سم شناسی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به ترتیب رتبه‌های 31 و 189 دنیا را در اختیار دارند. همچنین بر اساس کل استنادهای دریافتی یا کیفیت تحقیقات این دو دانشگاه به ترتیب رتبه‌های 157و 621 دنیا را کسب کرده‌اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در حوزه ریاضیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس نسبت تعداد استناد به مقاله رتبه 23 دنیا را به خود اختصاص داده است که نشان‌دهنده کیفیت بالای مقالات این دانشگاه در حوزه ریاضیات دارد.

دهقانی ادامه داد: در حوزه زمین‌شناسی، دانشگاه تهران تنها دانشگاه کشور است که در جمع مؤثرترین های دنیا قرار گرفته است. این دانشگاه از لحاظ کمیت تولید علم رتبه 238 دنیا و از لحاظ کیفیت تولیدات علمی رتبه 544 دنیا را کسب کرده است.

وی افزود: در حوزه زیست‌شناسی و بیوشیمی دو دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به ترتیب رتبه 435 و 491 دنیا از لحاظ کمیت تولید علم را کسب کرده‌اند و همچنین رتبه 901 و 924 را از لحاظ نسبت تعداد استنادها به مقالات دارا هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: در حوزه شیمی بر اساس شاخص نسبت تعداد استنادها به ازای مدارک پنج دانشگاه علوم پزشکی تهران، شریف، علم و صنعت ایران، یاسوج و رازی به ترتیب رتبه‌های 797، 825، 832، 842 و 849 دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

دهقانی گفت: در حوزه‌های مرتبط با علوم اجتماعی، دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و تهران به ترتیب بر اساس کمیت تولید علم رتبه‌های 299 و 654 دنیا را در اختیار دارند. این دو دانشگاه از لحاظ تعداد کل استنادهای دریافتی در این حوزه به ترتیب رتبه‌های 455 و 792 را دارند و همچنین بر اساس تعداد مقالات برتر رتبه‌های 936 و 1198 دنیا را کسب کرده‌اند.

وی ادامه داد: در حوزه علوم اعصاب و رفتار دانشگاه علوم پزشکی ایران در جایگاه 331 دنیا از لحاظ کمیت تولید علم قرار دارد.

سرپرست ‌ISC خاطرنشان کرد: در حوزه علوم رایانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شاخص تعداد کل استنادهای دریافتی بهتر از سایر دانشگاه‌ها عمل کرده است بنحوی که جایگاه 200 دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در حوزه علوم کشاورزی و بر اساس تعداد کل استنادهای دریافتی دانشگاه تهران با کسب رتبه 139 دنیا، برترین دانشگاه در سطح کشور است. همچنین در حوزه علوم گیاهان و حیوانات، دانشگاه تهران در صدر قرار دارد و بر اساس تعداد کل استنادهای دریافتی در جایگاه 473 دنیا قرار گرفته است.

دهقانی گفت: در حوزه علوم محیطی و بوم شناسی دانشگاه تهران، به لحاظ کمیت تولید علم در رتبه 230 و به لحاظ تعداد کل استنادهای دریافتی در رتبه 555 دنیا قرار دارد.

سرپرست ‌ISC اظهار کرد: در حوزه علوم مواد و بر اساس شاخص نسبت تعداد استنادها به ازای مقالات به ترتیب سه دانشگاه کاشان، شریف و شیراز رتبه‌های 552، 564 و 596 دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

دهقانی خاطرنشان کرد: بر اساس تعداد مقالات برتر، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در بین سطح کشور در حوزه فیزیک بهترین عملکرد را داشته است و رتبه 439 دنیا را به خود اختصاص داده است.

وی یادآور شد: در حوزه مهندسی بر اساس کمیت تولید علم به ترتیب دانشگاه آزاد اسلامی، صنعتی شریف، امیرکبیر و تهران توانسته‌اند رتبه‌های 20، 51، 52 و 54 دنیا را کسب کنند.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران"ایسنا"

نوشته شده توسط : مریم طالبی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.