×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1395/10/18
فارسی سازی ٦میلیون تصویر در موتور جستجوی ملی

دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی از فارسی سازی ٦ میلیون تصویر برای شبکه تصویر موتور جستجوی بومی و افزودن یکهزار تصویر بومی به این پلتفرم خبر داد.

علیرضا یاری از راه اندازی شبکه مفهومی (فارسی نت) و شبکه تصویری ( تصویر نت) برای ارتباط  مفهومی و تصویری کلمات در موتور جستجوی بومی خبر داد و اظهار داشت:  برای برقراری ارتباط بین کلمات در شبکه های کامپیوتری و درک بهتر زبان فارسی توسط موتور جستجو، شبکه مفهومی فارسی نت را راه اندازی کردیم تا ارتباط بین کلمات و جملات بدون ابهام صورت گیرد.

وی ادامه داد: نگاشت تصاویر در موتور جستجوگر از دیگر لازمه های این طرح است تا امکان ارتباط بین شبکه تصاویر و درک بهتر اجزای تصویر در موتور جستجو فراهم شود.

یاری برقراری ارتباط میان مفاهیم روی تصاویر را از جمله دلایل راه اندازی این دو شبکه روی موتور جستجوی بومی عنوان کرد و ادامه داد: با راه اندازی این دو شبکه پردازش تصویر و یادگیری عمیق مفاهیم انجام می گیرد.

دبیر شورای راهبری طرح جویشگر بومی با اشاره به اینکه در تمامی موتورهای جستجوی موفق دنیا تعداد زیادی کلمه و عکس به هم مرتبط هستند خاطرنشان کرد: مجموعه وسیعی از الگوریتم ها باعث ایجاد یادگیری عمیق این موتورها می شود که در نهایت می تواند به کاربر مطابق با جمله و کلمه ای که جستجو می کند پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه یکی از این ابزارها شبکه پردازش تصویر (تصویر نت ) است گفت: این پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات در حال انجام است و تاکنون موفق شده ایم در فاز نخست، ٦ میلیون تصویر را فارسی سازی کنیم.

رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ادامه داد: در فاز دوم این طرح، ١٤ میلیون تصویر معادل سازی فارسی خواهد شد و در مرحله سوم تا چندین میلیون تصویر بومی به این تصاویر اضافه خواهیم کرد.

یاری با بیان اینکه هم اکنون فارسی سازی تصاویر موتور جستجو بر مبنای پردازش تصاویر انگلیسی صورت می گیرد خاطرنشان کرد: در فاز سوم این طرح، تصاویر بومی با توجه به فرهنگ و مذهب ما و نیز جنبه های محلی و تاریخی و گردشگری ایران که در نسخه انگلیسی وجود ندارد به موتور جستجو اضافه خواهد شد.

وی گفت: در این مرحله از میان پردازش ٦ میلیون تصویر، یکهزار تصویر بومی به این بستر اضافه شده است. نگاشت مفاهیم و تصاویر به صورت فارسی باعث استفاده بدون نقص داده و محتوا در موتور جستجوی بومی خواهد شد.

منبع:خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط : مریم طالبی

تست
ورود به درگاه کنسرسیوم
Lodingرمز عبور خود را فراموش کرده ام.
چنانچه تا کنون عضو سایت نشده اید ثبت نام کنید.
درباره کنسرسیوم
ما مجموعه‌ای از كتابخانه‌ها و سازمان‌های دارای منابع اطلاعاتی (کتاب، نشریه، نسخه‌های خطی، عکس، صدا، فیلم و... ) هستیم که با هدف تامین نیازهای پژوهشگران و شهروندان ایرانی برای دسترسی هر چه سریع‌تر به محتوای مورد نظر خود، کنسرسیوم محتوای ملی را تشکیل داده‌ایم. برای رسیدن به این هدف، قصد داریم با بسترسازی مناسب و جلب مشارکت دیگر تولید کنندگان محتوا به گرد آوری، تبدیل، سازماندهی و حفاظت اطلاعات به شکل رقومی و در سطح ملی، بپردازیم.